Geosyntetické názvosloví

Doporučení IGS ČR

 

1. ÚVOD

Do rukou se vám dostává útlá publikace, jejíž vznik byl dán potřebou sjednotit české názvosloví pro geosyntetické výrobky. Nutnost existence vodítka při překladu zahraniční literatury, přebírání norem nebo vytváření rezortních předpisů je zřejmá ze současného stavu, kdy se v našem oboru běžně vyskytují různé pojmy pro stejné věci a naopak se i velmi odlišné geosyntetické druhy házejí zjednodušeně do jednoho koše právě v důsledku nejistoty při jejich pojmenování.
Tento stav je pochopitelný, protože geosyntetika na našem trhu v současné široké škále jsou poměrně nová a neexistuje žádný systematický způsob vzdělávání odborné veřejnosti. Tato publikace chce být tedy prvním stavebním kamenem budoucího přehledného prostředí v tomto mladém oboru.
Cílem publikace je podat přehled o existujících geosyntetických výrobcích členěných podle technologie výroby a jejich funkce ve stavebních konstrukcích. Obsah vychází ze současně připravované evropské normy pro názvosloví geosyntetik prEN10318, materiálů vydaných Mezinárodní geosyntetickou společností IGS a zvyklostmi v oboru.
Publikace není v tomto rozsahu schopna zacházet příliš do podrobností. Částečně však zařazuje mezi geosyntetika výrobky, které významu tohoto slova odporují. Jedná se zejména o výrobky, které se používají v asfaltových vozovkových vrstvách (a jimž nenáleží část slova geo) a dále výrobky z nesyntetických materiálů (jimž nenaleží část slova syntetika) . Protože se však tyto výrobky běžně vyskytují v sortimentu geosyntetiky se zabývajících firem, jsou v členění zahrnuty.


2. TERMINOLOGIE GEOSYNTETICKÝCH VÝROBKŮ

2.1 Geosyntetikum (GSY)

Druhový termín popisující výrobek, u něhož alespoň jedna složka je vyrobená ze syntetického nebo přírodního polymeru ve formě pásku, pásu nebo trojrozměrné struktury, použitý ve styku se zeminou a/nebo jinými materiály při zemních a stavebních pracích. (viz EN ISO 10318)

2.2 Geotextilie (GTX)

Plošný, propustný, polymerní (syntetický) nebo přírodní textilní materiál, který může být netkaný, pletený nebo tkaný používaný ve styku se zeminou a/nebo jinými materiály při zemních a stavebních pracích. (viz EN ISO 10318)

2.2.1 Netkaná geotextilie (GTX-N)

Textilie vyrobená ze směrově nebo nahodile orientovaných vláken, příze nebo jiných prvků mechanicky a/nebo tepelně a/nebo lepidlem spojovaných. (viz EN ISO 10318)

2.2.2 Pletená geotextilie (GTX-K)

Geotextilie vyráběná vnitřním smyčkováním jedné nebo více přízí, vláken nebo jiných prvků. (viz EN ISO 10318)

2.2.3 Tkaná textilie (GTX-W)

Geotextilie vyráběná prokládáním obvykle v pravém úhlu dvou nebo více sad příze, vláken, pásků nebo jiných výrobků. (viz EN ISO 10318)

2.3 Geomříž (GGR)

Plošná polymerní struktura sestávající se z pravidelné otevřené sítě celistvě spojených tahových prvků, které jsou vázány protlačením, lepením nebo provazováním, jejíž otvory jsou větší než složky. (viz EN ISO 10318)

2.4 Geosíť (GNE)

Plošná, polymerní, pravidelná struktura sestávající se z pravidelné husté sítě, jejíž složkové prvky jsou spojeny uzly nebo protlačováním a jejíž otvory jsou mnohem větší než složky (viz EN ISO 10318). Nemá výztužnou funkci.

2.5 Georohož – Geomatrace (GMA)

Třírozměrná propustná struktura vyrobená z polymerních monofilamentů a/nebo jiných prvků (syntetických nebo přírodních) mechanicky a/nebo tepelně a/nebo chemicky a/nebo jinak spojených, používaná např. pro zadržení částic zeminy při ohumusování svahů, kořenů nebo malých rostlin při zemních a stavebních pracích. (viz EN ISO 10318)
PŘÍKLADY Prostorový prvek vyrobený extrudací - vstřikováním plastu (PP, HDPE, PA, PET) do prostoru za tepla.

2.6 Geobuňka (GCE)

Třírozměrná propustná polymerní (syntetická nebo přírodní) voštinová struktura nebo struktura ve tvaru včelího plástu vyrobená jako prefabrikát nebo sestavená na stavbě z pásů geotextilie nebo geomembrány, spojená (sešitá, svázaná, svařená, slepená) střídavě, používaná jako protierozní prvek např. pro zadržení částic zeminy, kořenů nebo malých rostlin při zemních a stavebních pracích. (viz EN ISO 10318)

2.7 Geopás (GST)

Polymerní materiál ve tvaru pásky o šířce obvykle ne více než 200 mm používaný ve styku se zeminou a/nebo jinými materiály při zemních a stavebních pracích. (viz EN ISO 10318)

2.8 Zemní distanční (prostorová) vložka (GSP)

Třírozměrná polymerní struktura navržená pro vytvoření vzduchového prostoru v zemině a/nebo jiných materiálech při zemních a stavebních pracích. (viz EN ISO 10318)

2.9 Geosyntetické jílové těsnění (GCL)

Továrně provedený kompozit z geosyntetických materiálů a jílových materiálů s těsnící (nízkou filtrační) schopností (např. bentonit) ve tvaru pásu, používaný ve styku se zeminou a/nebo jinými materiály při zemních a stavebních pracích. (viz EN ISO 10318)

2.10 Geomembrána (GMB)

Materiál s velmi nízkou propustností ve tvaru továrně vyrobené syntetické, polymerní nebo asfaltové (bitumenové) tabule používané při zemních a stavebních pracích za účelem zamezení průtoku kapaliny a/nebo výparů skrz konstrukci. (viz EN ISO 10318)

2.11 Geokompozit (GCO) 2.11.1 Geokompozit s drenážní funkcí (GCO-D)

Geosyntetické drenážní matrace jsou tvořeny z drenážního prostorového jádra, které je obaleno z jedné nebo z obou stran filtrační geotextilií. Geotextilie může být v některých případech opatřena nepropustnou vrstvou nebo dokonce nahrazena fólií, čímž je přiřazena k drenážní funkci ještě funkce izolační. Drenážním jádrem je obvykle geomatrace či geosíť.

2.11.2 Geokompozit s protierozní funkcí (GCO-E)

Protierozní geosyntetický kompozit, který slouží k zabránění povrchové eroze zeminy způsobené vodou nebo větrem, se skládá z protierozní prostorové geomatrace v kombinaci s geomříží, geotextilií nebo přírodním biodegradabilním materiálem (sláma, kokos, len doplněných případně i o travní semeno).

2.11.3 Geokompozit s výztužnou funkcí (GCO-R)

Výztužný geokompozit umožňuje při pokládce jediné vrstvy využít výhod netkané geotextilie a výztužné tkané či pletené geotextilie či geomříže, které prošitím nebo tepelným spojením tvoří jediný celek. Používá se jak pro zeminy (separační a výztužná funkce) tak pro asfaltové vozovky (výztužná funce) zejména při opravách.

2.11.4 Geokompozit s ochrannou funkcí (GCO-P)

Ochranný geokompozit využívá kombinace netkané a tkané geotextilie, čímž se dosáhne při nižší plošné hmotnosti větší odolnosti proti proražení a zmenší se protažení. Kompozit je tvořen dvěma vrstvami netkané a jednou vnitřní vrstvou tkané geotextilie. Spojení je buď mechanicky, tepelně nebo lepením.


3. DEFINICE JEDNOTLIVÝCH POJMŮ

Tkaní – výroba plošné textilie z jedné nebo více soustav podélných (osnovních) nití a z jedné a nebo více soustav příčných (útkových) nití provázaných vzájemně v kolmém směru na tkalcovském stavu

Pletení – výroba plošné textilie vytvořené z nití vytvarovaných do oček vzájemně provázaných, případně s použitím dalších vazebních prvků, uspořádaných do sloupků a řádků

Spojování - jednotlivé délkové nebo plošné útvary jsou vzájemně spojeny v uzlech buď svařením (laser, ultrazvuk, tepelně) anebo lepením

Extrudování – protlačovaný pás z polyolefinů je perforován a následně, dle typu geomříže, natahován mechanicky nebo přes systém válců s narůstající rychlostí jejich otáčení

Mechanické zpevnění – zpevnění plošné textilie mechanickým způsobem např. vpichováním, proplétáním apod. a nebo jejich kombinací (nejedná se o zpevnění nití)

Termické zpevnění – zpevnění plošné textilie teplem, které způsobí spojení nebo sražení vláken v dotykových bodech působením teploty

Chemické pojení – zpevnění plošné textilie pomocí pojiva, které slepením a nebo rozpuštěním některých vláken vytvoří kompaktní výrobek

Prut - žebro zaobleného nebo pravoúhlého průřezu (např. kruh, elipsa apod.)

Střiž – soustava chemických nebo syntetických vláken různé délky a průřezu

Nekonečné vlákno – délkový útvar různého průřezu chemického nebo syntetického původu jejíž délka není ohraničená a přesahuje termín stříž

Nit – textilní výrobek značné délky s relativně malým průřezem, vyrobený ze staplových nebo nekonečných vláken, se zákrutem nebo bez zákrutu

>Příze

Kabílek – délková textilie z nekonečných vláken, podstatně tenčí než kabel, zpravidla o délkové hmotnosti od 2 000 do 10 000 dtex

Pásek textilní nebo štěpený – plochý nekonečný délkový útvar, který byl nařezán z textilní fólie nebo vytlačen ve tvaru pásku, s vysokým poměrem šířky k tloušťce, resp. rozštěpený v podélném směru

Monofilament - vlasec neomezené délky, bez zákrutu, látkově homogenní s mikrorozměry zpravidla většími než 0,1 mm

Plastomerický – makromolekulární látka, která působením tepla měkne a stává se tvárnou a při ochlazení opět tuhne

Termoplast - plastická hmota, která působením tepla měkne a stává se tvárnou a při ochlazení opět tuhne

Termosety - plastové hmoty nevratně tvrdnoucí působením tepla a vytvrzovacích prostředků

Elastomerický - makromolekulární látka, která se rychle vrací do původních rozměrů, z nichž byla deformována malým napětím (přírodní i syntetický kaučuk)

Folie – plošný útvar konstantní tloušťky vyrobený extrudováním

Asfaltový - např. bitumen nebo asfalt; geologické bitumeny - přírodní hořlaviny různého skupenství, které se beze změny rozpouštějí v organických rozpouštědlech, (ropa, zemní plyn, ozokerit, přírodní asfalt)


4. POPIS GEOSYNTETICKÝCH VÝROBKŮ

4.1 Geotextilie (GTX) 4.1.1 Netkané geotextilie (GTX-N)

Netkané geotextilie obecně definujeme jako textilní plošné útvary, vyrobené zpevněním převážně textilních konstrukčních prvků mechanickým nebo fyzikálně chemickým způsobem, popř. jejich kombinací, přičemž mezi netkané textilie nepočítáme textilie vyrobené tkaním, pletením, všíváním a plstěním
Více - Netkané geotextilie.

4.1.2 Tkané geotextilie (GTX-W)

Plošná textilie ze dvou vzájemně kolmých soustav délkových textilií (nití) spojených vazbou tkaniny. Výroba tkaniny probíhá na tkalcovském stroji, který běžně označujeme jako tkalcovský stav. Soustavy nití tvořící tkaninu označujeme jako osnovu a útek. Osnova leží ve směru délky tkaniny. Útek je tvořen nití kolmou k osnově. Vazba tkaniny je způsob překřížení osnovních a útkových nití tvořených různými délkovými textiliemi.
Více - Tkané geotextilie.

4.1.3 Pletené geotextilie (GTX-K)

Plošná textílie vytvořená z nití vytvarovaných do oček vzájemně provázaných případně s použitím dalších vazebních prvků, uspořádaných do sloupků a řádků.
Více - Pletené geotextilie.

4.2 Geomříž (GGR)

Geomříže patří mezi geosyntetika, která plní v zemní konstrukci výztužnou funkci. V odborné praxi se můžeme setkat s různými typy výrobků z této kategorie lišící se technologií výroby, charakterem žebra či typem polymeru.
Více - Geomříže.

4.3 Geosíť (GNE)

Geosítě se svojí strukturou podobají geomřížím. Na rozdíl od geomříží však nemají odpovídající pevnostní vlastnosti a proto jejich hlavní použití ve stavebnictví je pro odvod kapalin či plynů. Plní tedy především drenážní funkci a velmi často v kombinaci s geotextilií vytváří geokompozit.
Více - Geosíť.

4.4Geobuňky (GCE)

Více - Geobuňky.

4.5 Geosyntetické jílové těsnění (GCL)

Existuje velké množství kombinací výroby geosyntetických jílových těsnění s ohledem na technologii výroby a materiály tvořící tento kompozit.
Více - Geosyntetické jílové těsnění.

4.6 Geomembrány (GMB)

Plošný útvar ve tvaru fólie s velmi nízkou propustností roztoků nebo par vyrobený továrně ze syntetických, polymerních nebo asfaltových materiálů používaný při zemních a stavebních pracích.
Více - Geomembrány.

4.7 Geokompozit (GCO)
4.7.1 Geokompozit s drenážní funkcí (GCO-D)

Existuje velké množství kombinací výroby drenážních geokompozitů s ohledem na technologii výroby a materiály tvořící tento kompozit.
Více - Geokompozit s drenážní funkcí.

4.7.2 Geokompozit s protierozní funkcí (GCO-E)

Existuje velké množství kombinací výroby protierozních geokompozitů s ohledem na technologii výroby a materiály tvořící tento kompozit.
Více - Geokompozit s protierozní funkcí.

4.7.3 Geokompozit s výztužnou funkcí (GCO-R)

Existuje velké množství kombinací výroby výztužných geokompozitů s ohledem na technologii výroby a materiály tvořící tento kompozit.
Více - Geokompozit s výztužnou funkcí.

4.7.4 Geokompozit s ochrannou funkcí (GCO-P)

Existuje velké množství kombinací výroby ochranných geokompozitů s ohledem na technologii výroby a materiály tvořící tento kompozit.
Více - Geokompozit s ochrannou funkcí.


SLOVNÍČEK NĚKTERÝCH POJMŮ

česky english deutsch francais
geobuňka geocell Geozelle géosynthétique alvéolaire
geokompozit geocomposite Geoverbundstoff géocomposite
Geomatrace - georohož geomat Geomatte géomatelas
geomembrána geomembrane Dichtungsbahn géomembrane
geomříž geogrid Geogitter géogrille
geopás geostrip Geoband géobande
geosíť geonet Geonetz géofilet
geosyntetické jílové těsnění geosynthetic clay liner geosynthetische Tondichtungsbahn géosynthétique bentonitique
geosyntetikum geosynthetic Geokunststoff géosynthétique
geotextilie geotextile Geotextil géotextile
netkaná geotextilie nonwoven geotextile Geovliesstoff géotextile nontissé
pletená geotextilie knitten geotextile Geomaschenware géotissé
tkaná geotextilie woven geotextile Geowebe géotricote
zemní distanční vložka geospacer Geospacer géospaceur